Termal Su

Ziga Kaplıcası Sıcak ve Mineralli Su Kaynakları: Ziga Kaplıcalarının alanı, Aksaray ili Güzelyurt ilçesi Yaprakhisar köyünde Ihlara Vadisi sınırında yer almaktadır. Aksaray’da Ziga Termal Kaplıca alanı, Özel Çevre Koruma Kurulu tarafından ‘termal alan’ ilan edilmiştir. Aksaray ilinin sınırları içerisinde en önemli sıcak ve mineralli su kaynakları konumunda olan Ziga Kaplıcası, Aksaray’a yaklaşık olarak 35 km ve Yaprakhisar köyüne 1.5-2 km uzaklıktadır.  Ziga termal kaynaklarını oluşturan normal fay hattı, güneybatı-kuzeydoğu yönünde uzanmakta ve yüzeyden kolaylıkla izlenebilmektedir. Bu fay hattı boyunca, Ziga Kaplıcası’nda farklı debi ve sıcaklıkta, yüzeye çıkan beş adet sıcak ve mineralli su kaynağı tespit edilmiştir. Yapılan arazi ölçümleri sonucuna göre, Ziga Kaplıcası sıcak ve mineralli su kaynaklarının sıcaklık değerleri yaklaşık 45–52ºC arasında değişmektedir. Ayrıca Ziga sıcak ve mineralli su kaynakları, güneybatı-kuzeydoğu yönünde Ziga fay hattı boyunca birçok noktada gaz çıkışı ile boşalmaktadır. Sayıları 8–10 civarında olan bu kaynakların çıkış noktaları, düşük debi değerlerine sahip ve birkaç ana çıkış yeri dışında devamlı yer değiştiren kaynaklar şeklindedir.

Sondajdan alınan sıcak ve mineralli sular, yaklaşık 145 lt/s debi ve 51,0 ºC sıcaklığa sahiptir. Ziga Kaplıcaları çıkış debisi basıncın düşmesiyle, arazide ölçülen 49 ºC derece sıcaklığında 150lt/sn debisi olan, mineral bakımından oldukça zengin, toplam çözünmüş katı madde 3450 (mg/lt) ve başta romatizmal hastalıklar olmak üzere metabolizma bozuklukları, göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Bölgede kurulan Ziga Kaplıcaları ve Yaprakhisar sıcak ve mineralli su kaynağı, bölgede ‘Eski Ziga’ olarak bilinen Yaprakhisar sıcak ve mineralli su kaynağı, Yaprakhisar köyünde yer almaktadır. Kaynağın çıkış noktaları traverten alanlarının içinden çıkmakta ve kaynağın çıkışında kırmızımsı ve kahverengi bir çözelti bırakmaktadır.

Ziga Kaplıcası Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Ihlara Vadisi sınırında yer alan Yaprakhisar köyündeki Ziga Kaplıcaları, Ihlara Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer almaktadır. Bu bölge, doğa harikası vadiyle birlikte bir termal turizm bölgesi hâline gelmiştir. Ihlara Vadisi’ne panoramik bakış açısına sahip Ziga Kaplıcaları’nda termal suyun sıcaklığı 49,0 ºC’dir. Kaplıca suyunun tedavi ve mineral zenginliği açısından özellikleri Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilmiştir. Buna göre Ziga Kaplıca suları; romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde, helioterapi/UV ile birlikte kullanılarak kaşıntılı ve döküntülü hastalıklarda, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda yardımcı ve tamamlayıcı tedavi olarak banyo uygulamaları şeklinde kullanılabilir. Ayrıca kaplıca suları; metabolizma bozuklukları, göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir.